Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Stavovské divadlo

Bakchantky

Euripidés

Překlad:
Petr Borkovec, Matyáš Havrda
Dramaturgie:
Nina Jacques
Režie:
Jan Frič
Scéna:
Dragan Stojčevski
Kostýmy:
Marek Cpin
Hudba:
Jakub Kudláč
Světelný design:
Přemysl Janda, Jiří Podubský
Cena:
190.00 - 490.00 Kč

Zpráva o tom, jak kdesi za humny probíhá největší večírek všech dob.

 

Do Théb přichází bůh Dionýsos, aby zdejší obyvatele zasvětil do svého kultu, jehož součástí jsou i jeho stoupenkyně bakchantky. Vášnivé ženy se během podivného rituálu oddávají orgiím a propadají do stavu připomínajícího absolutní šílenství. Jejich počínání se ovšem nelíbí thébskému vládci Pentheovi, jenž se dostává s neznámým cizincem do konfliktu. Bohužel netuší, kdo je jeho soupeřem, a nedbá rad svého okolí, aby projevil pokoru. Jenže příchod nového boha nepředstavuje nutně spásu, ale nový řád bez pochyb. Kdo tedy má pravdu? Pentheus, který nechce pochopit, ale spíše pevně uchopit svět, nebo „aranžér davu“ Dionýsos? Možná, že rovnováha nemůže být nikdy bez chaosu…
 
Eurípidova hra Bakchantky přináší do Stavovského divadla zejména témata pokory a msty, davového šílenství, ale i travestie. Původním mýtem stejně jako Eurípidovým dramatem prochází myšlenka nesmiřitelnosti a neřešitelného utkání mezi pudovým a racionálním rozměrem života. Jde o prudkou srážku dvojího fanatismu – náboženského, kterému propůjčuje sílu Dionýsos, a fanatismu zosobněného státní mocí v podobě Penthea. Bakchantky představují oslavu vína, svobody, ale i střídmosti a pokory. Jako refrén zní inscenací „Omlouvám se, velice se omlouvám“. Co to vlastně pokora je? Kdo jsem já ve vztahu k ostatním? Jak být součástí kolektivu a zároveň se v něm neutopit?
 
Dionýsos je bohem vína a z náboženských oslav na jeho počest se vyvinulo řecké drama. Když hrajeme o Dionýsovi a bakchantkách, tak vlastně hrajeme o smyslu divadla a o smyslu divadelní události. Inscenace Bakchantky je oslavou této bytostně lidské kratochvíle. Umělého, byť o nic méně duchovního kultu.
 
Hudebně-divadelní inscenace, ve které spolu s herci vystoupí popová kapela Bert & Friends a operní sbor. Bakchantky uvádíme v novém překladu Matyáše Havrdy a Petra Borkovce, který vznikl přímo pro Národní divadlo.
 
UPOZORNĚNÍ: V představení je použit kouřostroj a tabákové výrobky.
Vhodné pro publikum od 15 let.
 
Hrají Petr Vančura, Miloslav König, David Prachař, Saša Rašilov, Jana Pidrmanová, Jindřiška Dudziaková, Pavlína Štorková, Veronika Lazorčáková, Kateřina Císařová, kapela 

 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Kompletní program Státní opery naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení