Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo na Vinohradech

Čarodějky ze Salemu

Arthur Miller

Překlad:
Kateřina Hilská
Dramaturgie:
Jan Vedral
Režie:
Juraj Deák
Scéna:
David Bazika
Kostýmy:
Marta Rozkopfová
Hudba:
Vladimír Franz
Choreografie:
Eliška Vavříková, Petr Nůsek
Cena:
310.00 - 580.00 Kč

Slavná hra klasika moderního amerického dramatu byla v Divadle na Vinohradech poprvé uvedena v roce 1961 jako poměrně čerstvá novinka. Hra pojednává o skutečných historických událostech, k nimž došlo na konci 17. století v americkém Salemu (Massachusetts) osídleném puritány, hledajícími ve své náročné víře zdroj síly proti obtížným životním podmínkám. Salemský případ honu na domnělé čarodějnice je ojedinělým projevem inkvizičního procesu v Americe na úsvitu její demokracie. Příběh zfanatizovaných dívek, kterým bylo dogmatiky dopřáno sluchu, a svými udáními o domnělých stycích s ďáblem pak držely v šachu celou obec, byl mnohokrát zpracován. Millerova hra respektuje historické okolnosti, je však výrazným apokryfem směřujícím k úvahám o nebezpečí, které představuje zneužití demokratických institucí populisty a fanatiky. Napsána byla v první polovině 50. let, v letech politických procesů v obou částech světa, rozděleného železnou oponou. Miller sám byl vyšetřován neblaze proslulým Výborem pro neamerickou činnost.
Ačkoli se i okolnosti vzniku hry staly součástí zdánlivě překonané minulosti, hra se v poslední době stále častěji vrací na evropská jeviště. Emocionálně silné příběhy jejích hrdinů, jejichž soukromé životy se rozpadají pod dogmaticky stupňovaným tlakem společenství, a kteří prohrávají svá mravní dilemata ve snaze zachránit život svých blízkých, i dnes vzruší každého citlivějšího diváka. Pojmu „hon na čarodějnice“ (i pod tímto názvem byla hra uváděna) rozumíme dnes asi lépe než naši předkové, veškeré historické vědomí nás však před nebezpečím fanatismu, rozdělujícího lidskou pospolitost na „naše“ a „cizí“, nedokáže ubránit. V časech, kdy pociťujeme ohrožení našeho způsobu života a uspořádání společnosti, je proto namístě znovu prožít příběh hrdinů Millerovy hry.
„Z dobrých, ba vznešených úmyslů vytvořili salemští společenský řád, směs státní a náboženské moci, jejímž úkolem bylo udržovat obec pohromadě a bránit nesvornosti, která by je vystavila zkáze od hmotných či ideologických nepřátel. Došlo ale k tomu, že řád utlačoval lidi tíživěji, než vyžadovala domnělá nebezpečí. Honem na čarodějnice se pak zvráceně projevila panika, které propadly všechny vrstvy, jakmile se vážky vychýlily k větší osobní svobodě. Salemská tragédie vznikla z tohoto paradoxu, pod jehož vládou stále žijeme a který nedokážeme vyřešit.“ Tolik Arthur Miller v roce 1953. A my dnes?


Představení není vhodné pro děti do 12 let.

Délka představení: 160 minut

 

Obsazení

Elizabeth Proctorová   Andrea Elsnerová
John Proctor   Tomáš Pavelka
Ctihodný kněz John Hale   Denny Ratajský
Ctihodný kněz Parris   Ivan Řezáč
Giles Corey   Svatopluk Skopal
Abigail Williamsová   Jana Kotrbatá
Mary Warenová   Tereza Terberová
Mercy Lewisová   Šárka Vaculíková
Místoguvernér Danforth   Igor Bareš
Soudce Hathorne   Otakar Brousek ml.
Thomas Putnam   Jiří Plachý
Paní Anna Putnamová   Eva Režnarová
Francis Nurse   Jaroslav Satoranský
Rebeka Nurseová   Regina Rázlová
Tituba   Andrea Černá
Betty Parrisová   Veronika Divišová
Zuzana Walcottová   Martina Šindelářová / Anna Klausnerová
Ezekiel Cheever   Marek Adamczyk
Biřic Herrick   David Steigerwald
Spoluúčinkuje mimický sbor DnV 

 

 

Kompletní program Divadla na Vinohradech  naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení