Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Maiselova synagoga Praha

Gido se vrací domů

Cena:
165.00 Kč

Gido se vrací domů. Slavnostní večer u příležitosti 100. výročí narození klavíristy a skladatele Gideona Kleina

5. 12. 2019 od 18:00

Slavnostní komponovaný večer s koncertem předního českého kvarteta Fama Quartet a sopranistky Ireny Troupové u příležitosti připomínky 100. výročí narození klavíristy a skladatele Gideona Kleina (1919–1945). Na programu jsou zařazena jak díla Gideona Kleina a dalších židovských skladatelů 1. poloviny 20. století, tak i současná tvorba mladých českých skladatelů. Součástí večera bude představení knihy Dopis od Gideona za účasti autora knihy Davida Fligga. Koncert je součástí festivalu GidoFest.Účinkující:
Fama Quartet
David Danel / housle
Roman Hranička / housle
Ondřej Martinovský / viola
Balázs Adorján / violoncello

Irena Troupová / soprán

Program:
Gideon Klein (1919–1945)
Preludium pro sólo violu
Viktor Ullmann (1898–1944)
Drei Lieder (Herbst / Lieder der Tröstung) pro soprán a smyčcové trio
Hans Krása (1899 – 1944)
Tanec
Daniel Chudovský (1991)
Skladba pro soprán a smyčcové kvarteto (světová premiéra)
Gideon Klein
Smyčcový kvartet
Josef Suk (1874–1935)
Meditace na staročeský chorál " Svatý Václave " op. 35a pro smyčcové kvarteto

Fama Quartet
Fama Quartet je kvartetní uskupení, které vzniklo v roce 2005 v Praze. Hráči jsou členy předních českých orchestrů, které spojuje nadšení pro komorní a kvartetní hudbu. Kvarteto uvádí pravidelně skladby především soudobých autorů: jak klasiků avantgardy 20. století, tak nynějších významných českých i evropských tvůrců. Soubor často premiéruje skladby mladých českých a zahraničních skladatelů. Kvarteto však neopomíjí ani tradiční kvartetní repertoár. Fama Quartet je častým hostem v rámci pražských koncertních cyklů Přítomnost, Umělecká beseda, Krása dneška. Vystupovalo na prestižních českých i zahraničních festivalech včetně USA, Izraele a Japonska. Členové kvarteta s radostí také přijímají pozvání na různé semináře a dílny věnující se interpretaci soudobé hudby. Fama Quartet také pravidelně nahrává jak pro Český rozhlas, tak pro zahraniční vydavatele.


Irena Troupová
Přední česká sopranistka Irena Troupová vystudovala nejprve hudební vědu na Univerzitě Karlově. Zpěv studovala u Terezie Blumové v Praze, později u Marie Corelli v Berlíně. Mezinárodní renomé si vydobyla nejprve na poli historicky poučené interpretace staré hudby. Od 90. let, kdy žila v Berlíně, vystupovala na podiích celé Evropy. Svůj záběr postupně rozšířila o romantickou a moderní písňovou i operní tvorbu.
Vystoupila v cyklech FOK, České filharmonie i PKF, s Plzeňskou a Hradeckou filharmonií, opakovaně na festivalech Pražské jaro, Janáčkův máj aj. Podílela se na mezinárodně oceněné nahrávce opery Bohuslava Martinů (1890–1959) Le jour de bonté pro label Arco Diva, u něhož vydala též komplet písní Viktora Ullmanna (1989–1944) Schwer ist’s, das Schöne zu lassen a orchestrální písně Geraldiny Muchové (1917–2012). Spolupracuje se soubory pro soudobou hudbu a se soudobými skladateli. Věnuje se též odkazu meziválečných autorů (Ervín Schulhoff, Norbert von Hannenheim, ad.) na koncertech na domácní scéně i v zahraničí.

 

 

Kompletní program koncertů v Maiselově synagoze naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení