Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Salesiánské divadlo

Giselle

Cena:
300.00 Kč

Balet Giselle vznikl v době vrcholného romantizmu, premiéra se uskutečnila 1841 v Pařížské opeře. Svým způsobem vyjádření převahy oběti nešťastné lásky nad zlem zrady, stejně jako svou myšlenkou, že zmařená krása (jakoby „hozená do tmy“) je krásou svítící ve tmě, tento balet zasáhl autorku projektu. Šárka Holečková, představitelka role Giselle, (vystudovala státní Taneční konzervatoř), v roce 2015 povolala k nastudování tohoto baletu skupinu lidí, pěti baletních amatérů a jednoho profesionálního tanečního partnera. Nácvik představení probíhal v tomto roce v Domově seniorů Háje, kde se odehrálo také i první představení v roce 2016. Rovněž i další představení v průběhu více jak tří let probíhala především v různých domovech seniorů pro potěšení nejen účinkujících, ale i diváků, kteří si do divadla již nedojdou. Někdy se tančilo dětem, jednou také pro pacienty v nemocnici. Jednou, v divadle, bylo představení pojato jakožto benefiční. V roce 2019 se našli pro tento projekt již všichni tanečníci profesionální. Někteří jsou členové souboru Národního divadla.

Autoři:
Hudba: Adolphe Adam
Choreografie: podle autorů Jean Coralli a Jules Perrot
Libreto: Théophile Gautier

Děj baletu:
1.dějství
Venkovská dívka Giselle má svého nápadníka Hilariona. Její city však v přestrojení za vesničana získá princ Albet, který tak před Giselle skrývá nejen svůj urozený původ, ale i to, že má již jednu snoubenku, vévodkyni Bathildu. Hilarion má zlomené srdce a chce Albertovu lest také dokázat. Mezi tím se Bathilda s Giselle spřátelí. Po odchodu vévodkyně, když Giselle tančí opět s Albertem, Hilarion přinese mezi ně Albertův meč jako důkaz, a zatroubí na roh, kterým přivolá jeho pravou snoubenku. Giselle je zasažena hlubokým žalem a pro selhání srdce v Abertově náručí umírá.

2. dějství
Dívky, které byly za života zrazeny mužem, se po smrti stávají vílami a v nočním lese vstávají z hrobů, kde nutí každého muže tančit tak dlouho, až vysílením zemře. První jejich obětí se stává Hilarion. Ke hrobu přichází i Albert a vzpomíná na Giselle. Víly v čele s Myrthou chtějí plnit své poslání utancovat Alberta k smrti. Ale Giselle si u Myrthy vyprosí ještě chvíli času s Albertem. Potom už se blíží ranní hodina a víly tak svůj trest nedokončí. Láska Giselle Alberta zachraňuje.
 

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení