Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo na Vinohradech

Její pastorkyňa

Gabriela Preissová

Dramaturgie:
Jan Vedral
Režie:
Martin Františák
Scéna:
Marek Cpin
Kostýmy:
Marek Cpin
Hudba:
Nikos Engonidis
Choreografie:
Zoja Mikotová
Cena:
310.00 - 580.00 Kč

Příběh vdovy Petrony Buryjové, přezdívané Kostelnička, a její nevlastní dcery Jenůfy, má téměř dokumentární kriminální zápletku. Vraždou nechtěného nemanželského dítěte vrcholí Kostelniččina snaha změnit neúprosnou skutečnost podle svých představ. Vrcholné dílo českého realismu přináší dodnes živé zpracování obrazů ze života moravské vesnice konce 19. století. Hra navíc zaujme strhující dramatickou výstavbou, ukazující věčný lidský konflikt mezi společenským pořádkem a lidskou vášní, dotýká se hlubinných obrazů lidské zkušenosti s pomíjivostí a cyklickou obnovou života a dosahuje mravních rozměrů antické tragédie.
V kánonu českého dramatického repertoáru, který se DnV snaží soustavně oživovat, patří dílo tehdy 28-leté prozaičky k desítce nejlepších a stále uváděných dramat. Lokální příběh z moravského Slovácka získal světovou proslulost díky opernímu pracování Leoše Janáčka. Z konkrétního časového a místního omezení, do nějž je děj hry situován, jej k univerzální a všelidské výpovědi otevírá archetypální zakořenění příběhu spalující, společenská tabu překračující lásky, milenecké i rodičovské zrady, nenávisti nevlastních bratří, zrození nového života a jeho sobeckého zničení, zpupné snahy čelit údělu přehlížením lidských potřeb a citů a konečně bolestného osvojení si řádu, které si vynutí objevení zatajovaného zločinu na tom nejslabším z lidí, na nemluvněti.
Kostelnička Petrona Buryjová patří k vůbec nejtěžším dramatickým partům. V naší inscenaci se jí ujala Dagmar Havlová Veškrnová, která v DnV excelovala jako Eva ve slavné Kaločově inscenaci další významné hry G. Preissové Gazdina roba. Roli „její pastorkyně“ Jenůfy hraje mladičká talentovaná Tereza Terberová. Inscenaci nastudoval režisér Martin Františák ve výpravě Marka Cpina.

 

Délka představení: 150 minut

 

Obsazení

Kostelnička   Dagmar Havlová Veškrnová
Jenůfa   Tereza Terberová
Laca   Tomáš Dastlík
Števa   Marek Lambora
Rychtář   Pavel Rímský
Rychtářka   Naďa Konvalinková
Stařenka   Carmen Mayerová
Stárek   Denny Ratajský
Selka Kolušina   Andrea Elsnerová
Barena, služka   Vendulka Křížová
Jano, pasák   David Steigerwald
Karolka   Iva Vejražková - Holubová / Šárka Vaculíková

 

Kompletní program Divadla na Vinohradech  naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení