Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Státní opera

Komedianti (Pagliacci) / Sedlák kavalír (Cavalleria rusticana)

Ruggero Leoncavallo, Pietro Mascagni

Dramaturgie:
Jitka Slavíková
Režie:
Ondřej Havelka
Scéna:
Martin Černý
Kostýmy:
Jana Zbořilová
Choreografie:
Jana Hanušová, Pavol Seriš
Světelný design:
Pavel Dautovský
Sbormistr:
Adolf Melichar
Cena:
490.00 - 1390.00 Kč

Dva skvosty světového operního repertoáru režíruje herec, muzikant a ovšem také renomovaný operní režisér Ondřej Havelka.

 

Sbor Státní opery
Orchestr Státní opery
 
Komedianti a Sedlák kavalír – nejpopulárnější opery italského verismu, jímž na operní jeviště vstoupily postavy ze současného života, lidé z vesnice a nejnižších sociálních vrstev – oslovují i po sto dvaceti letech od svého vzniku diváky na celém světě jako dramatická podívaná s efektními sborovými scénami, vypjatými áriemi i slavným Mascagniho orchestrálním Intermezzem. Když italský nakladatel Sonzogno v roce 1888 vypsal soutěž pro mladé skladatele o nejlepší jednoaktovou operu, netušil, že se vítězné dílo stane nesmrtelným operním hitem: tehdy pětadvacetiletý Mascagni do soutěže zaslal právě čerstvě dokončeného Sedláka kavalíra. Premiéra v Římě roku 1890 se stala jeho největším životním úspěchem. Leoncavallo se rozhodl rovněž v duchu verismu zkomponovat svou vůbec první operu – Komedianty. Se svou operní prvotinou dosáhl roku 1892 při pre- miéře v Miláně také obrovského úspěchu. O rok později byly obě opery poprvé uvedeny společně v jednom večeru a od té doby patří nerozlučně k sobě.
 
Komedianti jsou tragédií herce Cania, který se dozví o nevěře své mladé půvabné ženy Neddy a přímo během představení zabije Neddu i svého soka. V Sedláku kavalírovi lehkomyslná Lola naváže vztah se svým někdejším milencem, který za to podle dávného sicilského zvyku zaplatí Lolině manželovi svou krví. Obě opery končí stejně: vraždou ze žárlivosti. Nejnovějšího nastudování dvou skvostů světového operního repertoáru se tentokrát zhostí herec, muzikant a ovšem také renomovaný operní režisér Ondřej Havelka.
 
Vhodné pro publikum od 12 let.

 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Kompletní program Státní opery naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení