Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo na Vinohradech

Konec masopustu

Josef Topol

Dramaturgie:
Jan Vedral
Režie:
Martin Františák
Scéna:
Marek Cpin
Kostýmy:
Eva Jiřikovská
Hudba:
Jiří Hájek
Choreografie:
Martin Pacek
Cena:
200.00 - 430.00 Kč

„Lžeš! Proto se nebojíš slov“.
V předjaří se na českém venkovském maloměstě chystá průvod maškar. Husar obelže jednoduchého mladíka Jindřicha, syna sedláka Krále, aby se stal králem masopustu, který bude na konci veselice pohřben. S ním má být symbolicky pohřben i „soukromý sektor“.
Z rozmrzající země všude prýští voda a Maškary vstupují, kam se jim zachce. Jindřich věří v pravdivost slov právě tak jako Král v poctivost rodově držené půdy. Doba proměny vesnice v padesátých letech minulého století je ve hře obrazně vylíčena skrze pravdivě napsané postavy s účinným porozuměním české povaze a s hlubokým pochopením českého venkova. Maškary udržují prastarou obřadnou poezii lidových zvyků a na ulicích jsou přitom montovány tlampače obecního rozhlasu. Funkcionáři naléhají na sousedy, aby zlomili Králův odpor ke vstupu do družstva. Maškary si chtějí zkrátit cestu přes Královy pozemky a Královy děti jsou vystaveny tlaku proměněného životního stylu svých vrstevníků. Ti, kdo lžou a nebojí se slov, jsou schopni svou užitkovou etikou proměnit i velká slova v blábol a velké city obrátit v tragédii. Rozlomená společnost stojí na konci hry s prázdnýma rukama nad mrtvým Jindřichem, Králem masopustu.
Hra Josefa Topola, poprvé uvedená roku 1963, patří dnes mezi desítku nejlepších českých dramatických děl. Dnes ji můžeme s novými zkušenostmi číst nejen jako vzrušující dobové vesnické drama, ale také jako geniálně básnicky postižený obraz velkého zlomu, který dodnes polarizuje naši společnost ve vztahu k pravdě, půdě, svědomí, víře a práci. Inscenaci připravujeme ke stému výročí vzniku Československa.

 

Obsazení

Král   Tomáš Pavelka
Jindřich   Viktor Javořík
Marie   Markéta Frösslová
Cihlář   Igor Bareš
Smrťák   Petr Rychlý
Věra   Zuzana Vejvodová
Paní Pražka   Regina Rázlová
Rafael   Marek Lambora
Petr   Marek Adamczyk
Předseda   Pavel Rímský
Tajemník   Aleš Procházka
Anežka   Vendulka Křížová
Mladík - Husar   Daniel Bambas
Michal - Maškara s bubnem   Dominick Benedikt
Pavlíček - Maškara s trubkou   Ondřej Kraus
Maškary   Tereza Terberová / Jana Kotrbatá / David Steigerwald 

 

Kompletní program Divadla na Vinohradech  naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení