Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Státní opera

Král Roger

Karol Szymanowski

Dramaturgie:
Piotr Gruszczynski, Jitka Slavíková
Režie:
Mariusz Treliński
Scéna:
Boris Kudlička
Kostýmy:
Konrad Parol
Choreografie:
Tomasz Wygoda
Světelný design:
Marc Heinz
Dirigent:
Karl-Heinz Steffens
Hudební nastudování:
Karl-Heinz Steffens
Sbormistr:
Adolf Melichar
Cena:
450.00 - 1190.00 Kč

Premiéry 3. a 5. dubna 2020

Sbor a Orchestr Státní opery
Kühnův dětský sbor
Balet Státní opery

Inscenací opery Král Roger Karola Szymanowského (1882–1937), nejvýznamnější osobnosti polské hudby první poloviny 20. století, se do Prahy vrací po památné inscenaci Straussovy Salome v roce 2014 polský režisér Mariusz Treliński. Hrdinou nejednoznačného příběhu o konfrontaci dionýského a apolinského principu je historická osobnost krále Rogera II., za jehož vlády dosáhla Sicílie ve 12. století značného ekonomického rozkvětu i náboženského smíru. Ostrov v roce 1914 Szymanowski navštívil a tato cesta byla spolu se skladatelovou fascinací antikou a orientem hlavním inspiračním zdrojem k jeho opeře.
Příběh se odehrává během jediné noci, na jejímž začátku přichází na královský dvůr mysteriózní charismatický pastýř / prorok, obdařený hypnotickou silou přivést lidi do transu a ve jménu hedonistického opojení je zbavit pout světských či religiózních zákonů a zákazů. Záhy si podmaní královu ženu Roxanu a posléze celý dvůr a zároveň vyvolá obrovskou nenávist křesťanských hodnostářů. Je ale jeho učení správné, přináší radost, dobro a blaženost, anebo zkázu a chaos? Jednoznačnou odpověď libreto nedává. Jeho spoluautory byli skladatel a jeho bratranec, významný polský básník Jarosław Iwaszkiewicz.
Světové premiéry ve Varšavě 19. 6. 1926 se zúčastnil i Otakar Ostrčil, který pak roku 1932 operu uvedl v pražském Národním divadle. V současné inscenaci vypráví Mariusz Treliński na sofistikované fascinující scéně slovenského scénografa Borise Kudličky příběh krále, který na cestě za poznáním čelí vnitřnímu boji mezi rozumem, pořádkem či křesťanstvím a instinktem, chaosem či hedonistickým životním stylem.

Koprodukce s Národní operou ve Varšavě a Královskou operou ve Stockholmu.

 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Kompletní program Státní opery naleznete  zde

 

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení