Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo na Vinohradech

Lakomec (Divadlo na Vinohradech)

Moliére

Překlad:
Zuzana Čtveráčková
Režie:
Stanislav Moša
Cena:
280.00 - 630.00 Kč

komedie, v níž o peníze jde až v první řadě

Jedno z nejslavnějších děl předního dramatika francouzského klasicismu baví již bezmála tři a půl století divadelní obecenstvo tím, jak bravurním způsobem předvádí, co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi či náruživá závislost na mamonu. Velký mistr komických charakterů podává barvitý obraz nekonečných způsobů manipulace, klamu a přetvářky v nejintimnějším prostředí rodiny. Když jde o peníze, neplatí žádná pravidla slušnosti či úcty dětí k rodičům a rodičů k dětem.

Ovdovělý lichvář Harpagon zasvětil život hamižnosti. Lakota je u něho vášeň, kterou omezuje své děti – syna Kleanta a dceru Elišku, o služebnictvu ani nemluvě. Umí peníze hromadit tvrdou lichvou i sebeodříkáním. Jeho děti sice nic neumějí, ale chtějí život žít a užívat, pokud možno s nataženou dlaní. Harpagonova posedlost zlatem v nich vzbuzuje nenávist a posměch – emoce o to silnější, o co více ve jménu chamtivosti otec manipuluje s jejich osudy: Elišku míní provdat za stárnoucího boháče, třebaže dcera miluje mladého Valéra, a Kleanta oženit s bohatou vdovou, bez ohledu na to, že syn je zamilován do mladičké Mariany ze sousedství. Na sňatek s Marianou totiž pomýšlí on sám. V tomto rodinném propletenci odhaluje Molière důsledky Harpagonovy vášně po zlatu. Děti jsou se svými spojenci nuceny vzít věci do vlastních rukou, doběhnout lakomého otce a uštědřit mu ráznou lekci. Jejich prostředky (pokrytectví, pochlebnictví, neupřímnost, lstivost, bezohlednost a vposled i krádež) si však v obludnosti nic nezadají s obludností Harpagonova egocentrismu.

Harpagon je zajisté kvintesence hamouna: lichvaří, šmelí, vyhrožuje, kalkuluje, ale nekrade a najmě hraje s otevřenými kartami. A to se o jeho protivnících říct nedá. V líčení mravů vystupuje Molière jako moralista, ale jako moralista, který nemoralizuje; zůstává komediografem poučeným komedií dellʼarte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha a současně nabízí skvělou zábavu. Inscenace Lakomce s Boleslavem Polívkou v roli Harpagona a v režii Stanislava Moši je pak více než příslibem mimořádné divadelní události.

Městské divadlo Brno

Délka představení: 180 minut

 

Obsazení

Harpagon   Boleslav Polívka j.h.

Kleant, jeho syn   Kristian Pekar j.h.

Eliška, jeho dcera   Andrea Zelová j.h. / Svetlana Janotová j.h.

Valér  Jiří Mach j.h.

Mariana   Dagmar Křížová j.h.

Anselm, otec Valéra a Mariany   Zdeněk Junák j.h.

Frosina, dohazovačka   Alena Antalová j.h.

Pan Simon, zprostředkovatel   Josef Jurásek j.h.

Mistr Jakub, Harpagonův kuchař a kočí   Michal Isteník j.h.

Flok, Kleantův sluha   Jan Mazák j.h.

Stýblo, Harpagonův sluha   Jakub Uličník j.h.

Treska, Harpagonův sluha   Alan Novotný j.h.

Policejní komisař   Patrik Bořecký j.h.

 

Kompletní program Divadla na Vinohradech  naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení