Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Státní opera

Madama Butterfly

Giacomo Puccini

Dramaturgie:
Ondřej Hučín
Režie:
Jiří Heřman
Scéna:
Jiří Heřman, Jan Lukášek
Kostýmy:
Alexandra Grusková
Choreografie:
Lucie Burešová
Světelný design:
Daniel Tesař
Dirigent:
Martin Leginus
Hudební nastudování:
Martin Leginus
Sbormistr:
Adolf Melichar
Cena:
490.00 - 1390.00 Kč

Japonský příběh o nenaplněné touze, zradě a cti

 

Sólisté, Sbor a Orchestr Státní opery
 

 
Z Pucciniho děl má Madama Butterfly snad tu nejjednodušší, vlastně až banální zápletku – americký „yankee“, námořní důstojník F. B. Pinkerton, okouzlen malebným japonským prostředím, se rozhodne oženit s patnáctiletou dívkou Čo Čo San, zvanou Motýlek (Butterfly). Jakmile jeho okouzlení pomine, opustí svou mladinkou ženu a odjíždí domů, kde se ožení s americkou manželkou. Teprve po třech letech se vrací do Nagasaki, aby si do Ameriky odvezl dítě, jež mu Čo Čo San mezitím porodila.
 
 
Název opery je převzat z proslulé stejnojmenné povídky amerického právníka a spisovatele Johna Luthera Longa, která se nejprve stala předlohou pro činohru newyorského producenta a dramatika Davida Belaska. Právě tato hra pak byla přímou inspirací pro jednu z nejslavnějších Pucciniho oper.
 
V ryze komorním příběhu Puccini vsadil na psychologii postav, kterou jeho hudba rozkrývá do nejmenších detailů a záchvěvů i obrovských emotivních vzepětí. Kontrast mezi japonskou a „západní“ mentalitou vystihuje mimo jiné i mnohokrát překvapivě obměňovaná citace hymny USA, a především působivá hudební kresba japonského koloritu. Ten je sugestivně zachycen i v inscenaci režiséra Jiřího Heřmana. Doslova autenticky je zobrazena japonská kultura a obřadnost, od čajového ceremoniálu k charakteristické chůzi, úklonám při setkání, ale i prostému mávnutí vějířem či pokleknutí na zem. Na atraktivní skvěle nasvícené scéně rozvíjí režisér svou imaginativní schopnost vyprávět známý příběh netradičně – pohledem již dospělého syna Čo Čo San, jenž pátrá v Nagasaki po své minulosti.
 

 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Kompletní program Státní opery naleznete  zde

 

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení