Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo Kalich

Mauglí...jsme jedné krve

Ondřej Soukup, Gabriela Osvaldová

Režie:
SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)
Scéna:
Jakub Kopecký
Kostýmy:
Simona Rybáková
Hudba:
Ondřej Soukup
Texty písní:
Gabriela Osvaldová
Choreografie:
Jana Burkiewiczová, Adéla Stodolová Laštovková
Hudební nastudování:
L´ubo Dolný
Cena:
599.00 - 999.00 Kč

Muzikál MAUGLÍ ... jsme jedné krve autorů Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové.

Po velkém úspěchu předchozího muzikálu Robin Hood přichází tato osvědčená autorská dvojice s dalším rodinným tématem muzikálu. Se sympatickou nadsázkou vyprávěný příběh vychází z Kiplingových Knih džunglí a spolu s hlavním hrdinou zavádí diváky do pestrého světa nebezpečné i čarokrásné džungle, který je výstižným obrazem spíše naší lidské společnosti než té zvířecí.

 

Muzikál o přátelství, lásce, ale i o boji o přežití provází kromě nápadité hudby Ondřeje Soukupa a vtipných textů Gabriely Osvaldové také neotřelá režie mladého režijního tandemu Skutr (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), která diváky překvapuje efektními výrazovými prostředky sahajícími až ke špičkovým akrobatickým číslům. Ve výpravné show se objeví ti nejlepší umělci, schopní suverénně zvládat vysoké nároky na zpěv, herectví i tanec. Například v roli pantera Baghíry se představí legenda Jiří Korn. Nezapomenutelný zážitek slibují rovněž kostýmy naší přední výtvarnice Simony Rybákové a scénografie Jakuba Kopeckého.

 

Rozhovor s autorem hudby Ondřejem Soukupem

S nápadem na muzikál Mauglí přišla autorka libreta a textů Gabriela Osvaldová. Vzpomenete si, co Vám jakožto budoucímu autoru hudby při vyslovení toho nápadu prolétlo hlavou?

Zaplať Pánbůh! Nemohli jsme najít pořád téma, opravdu to není jednoduché. Nápadů bylo spousta, ale když Gábina řekla Mauglí, tak jsem zajásal a řekl jsem si, že je to přesně to, co chci dělat.

Hudbu k muzikálům vždy komponujete s ohledem na místo a dobu děje, inspirujete se historií. Čím vás tedy v tomto smyslu Mauglí oslovuje?

Je to téma, kde se dá kombinovat evropské hudební cítění s tradičními indickými nástroji, s nejrůznějšími bicími, sitárem, dechovými nástroji atd. Indickou melodikou se moc inspirovat nelze, je dost zvláštní a asi bychom ji úplně neocenili.

Bude váš nový muzikál čistě pohádkou pro malé diváky?

Mauglí by měl být pro dospělé i pro děti. V muzikálu bude několik rovin, které ocení spíše dospělí. Pro děti by to měla být podívaná. Kromě toho hudba vůbec neevokuje hudbu pro děti, v textech si děti určitě najdou své části, ale jinak jsou mnohem víc pro ty, co již nabyli rozumu. No, a pánové z režisérského dua SKUTR jsou zárukou představení atraktivního i pro dospělé diváky.

 

Rozhovor s autorkou libreta a textů Gabrielou Osvaldovou

S nápadem pustit se do Kiplingových Knih džunglí jste přišla přímo vy. Co

ve vás vyvolalo chuť popasovat se s nimi autorsky?

Zoologická zahrada. Chodíme tam často a jednou navečer mi došlo, že by mě teď mnohem víc bavilo psát o zvířatech než o lidech. Nejsem velkým fanouškem muzikálů, s některými mám spíš problém. Když jsem uvažovala o tom, na co bych byla ochotna jít, napadl mě Mauglí.

Mauglí a spol se na divadelním jevišti nebo filmovém plátně objevil celosvětově mnohokrát. Jak se hledá prostor přinést do početné rodiny rozličných zpracování ještě něco nového?

Samozřejmě bychom chtěli, aby atmosféra Kiplingových Knih džunglí, která oslovila několik generací čtenářů, zůstala zachována, ale místy jsme si dovolili do příběhu trochu "hrábnout". To, jestli bude Mauglí zpívat, tančit pokud možno nevídaně, už záleží na autorovi hudby a režijním pojetí. Doufáme, že i scénické ztvárnění nám přinese nebývalý zážitek.

Bude váš nový muzikál čistě pohádkou pro malé diváky?

Tak to opravdu, ale opravdu… nebude. Zpracovali jsme podivuhodný příběh o tom, že zvířata nás můžou naučit o nás samých víc, než si dokážeme představit. No a konečně - nejoblíbenější pohádky přece skoro vůbec nejsou pro děti.

 

Rozhovor s režisérským duem SKUTR (odpovídal Lukáš Trpišovský)

Čím vás téma Mauglího a jeho zpracování G. Osvaldovou a O. Soukupem zaujalo?

Mauglí je pro nás možností přiblížit se přírodě. Protože umění poznat přírodu nás činí moudřejšími. Na toto téma jsme v naší nedávné inscenaci Svěcení jara s posluchači DAMU použili modlitbu Apačů: „Velký duchu, jehož hlas slyším ve větru. Dej, ať mé ruce respektují věci, které jsi vytvořil, a mé uši dobře slyší tvůj hlas. Učiň mne moudrým, abych pochopil vše, co učíš můj lid. Pomoz mi zůstat klidným a silným, kvůli všemu, co ke mně přichází. Kéž se učím z toho, co jsi skryl v každém listu a skále. A učiň, abych byl silným, ne proto abych byl větší než můj bratr, ale abych bojoval se svým největším nepřítelem – se sebou samým.“

Ale abychom jen nefilozofovali. V přírodě je možné odhalit spoustu vtipných lidských vlastností i těch, které bychom radši oželeli.

Taková látka se dá inscenačně uchopit mnoha způsoby. Co můžete už nyní prozradit o vašem přístupu?

Chtěli bychom vytvořit zvláštní svět, jenž je domovem zvířat – podivínů, kteří bojují každý den o přežití a kteří mají v sobě uchovanou řadu neobvyklých životních zkušeností.

Jak byste formuloval svoje nároky na účastníky konkurzu, který byl neobyčejně náročný?

Především jsme hledali herce, kteří jsou výraznými typy. Podivíny, kteří kromě kvalitního zpěvu a schopnosti zvládat svoje tělo mají dar improvizace s potřebnou dávkou humoru. Takový ten humor na pokraji smrti, to je to, co jsme hledali.

 

ROLE A OBSAZENÍ

 • Mauglí:
  Jan Cina, Roman Tomeš, Petr Kolman
 • Panter Baghíra:
  Jiří Korn, Peter Strenáčik, Jan Sklenář, Jan Tenkrát 
 • Rašmí:
  Michaela Tomešová, Brigita Cmuntová
 • Rákšasí (matka vlčice):
  Lucia Soukupová, Vendula Příhodová
 • Rao (táta vlk)/Sup:
  Michal Pleskot, Peter Strenáčik, Jan Kaštovský
 • Opičí král/Sup:
  Csongor Kassai, Ondřej Nosálek
 • Tygr Šer Chán:
  Jan Kříž, Juraj Čiernik
 • Šakal Tabakí/Sup:
  Zbyněk Fric, Petr Vančura, Roman Tomeš
 • Medvěd Balú:
  Jiří Zonyga, Michal Pleskot
 • Had Ká:
  Jan Vlas
 • Slon Háthí/Sup:
  Richard Tesařík, Petr Opava
 • Tanečníci, akrobati, herci:
  Radka Pavlovčinová, Linda Fernandez, Lucie Drábková, Eliška Křenková, Václav Procházka, Peter Dolinajec, Martin Vraný, Jindřich Panský, Matyáš Ramba, Jakub Štěpánek ad.

 

V divácké šatně si můžete pro své děti zapůjčit podsedáky na vyvýšení sedadla.

VIP kategorie: sklenka sektu, program k inscenaci a VIP salonek

 

Kompletní program Divadla Kalich naleznete  zde

Kompletní program Komorního divadla Kalich naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení