Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo v Dlouhé

Polední úděl

Paul Claudel

Překlad:
Vladimír Mikeš
Dramaturgie:
Štěpán Otčenášek
Režie:
Hana Burešová
Scéna:
Martin Černý
Kostýmy:
Kateřina Štefková
Foto:
Martin Špelda
Cena:
350.00 Kč

Básník a dramatik Paul Claudel patří k nejvýznamnějším představitelům francouzského kulturního a duchovního života 20. století. Polední úděl je claudelovskou variantou příběhu Tristana a Isoldy, dramatem trýznivé lásky a nikdy nenaplnitelné touhy. Jde o hru do značné míry autobiografickou; v „poledni svého života“ prošel sám autor ohněm zkoušky: „Bylo mi tehdy dvaatřicet let, skutečně kritický věk, a první dvě dějství Poledního údělu jsou pouhou přesnou zprávou o tom strašlivém milostném dobrodružství, jež mne po deseti letech křesťanského života a naprosté počestnosti stálo bezmála duši i život.“

Drama jedné ženy a tří mužů začíná (symbolicky) v poledním žáru na palubě zaoceánského parníku a končí v městě na jihu Číny, zachváceném požárem povstání. Bez Claudelova myšlenkového bohatství, bez jeho strhující básnické obraznosti a hlubokého metafyzického ponoru, by byl Polední úděl jen banálním milostným příběhem, zasazeným do exotického prostředí. Skutečným dějištěm Claudelových dramat je však lidská duše, pojímaná jako bojiště, kde se sváří vysoké s nízkým, smyslné s duchovním, a jejíž základní energií je láska.

Inscenace získala tři Ceny Alfréda Radoka: Inscenace roku, ženský herecký výkon (Helena Dvořáková jako Ysé) a scénografie (Martin Černý). V nominacích byl i Marek Němec za Mesu. 

Helena Dvořáková za roli Ysé získala Cenu Divadelních novin a Cenu Thálie, vyhrála rovněž anketu portálu i-divadlo.

Polední úděl se stal se Inscenací roku v  anketě Divadelních novin a také v anketě portálu i-divadlo.

 

Hrají

Marek Němec - Mesa
Helena Dvořáková - Ysé
Miroslav Hanuš - Amalric
Miroslav Táborský - De Ciz

 

Kompletní repertoár Divadla v Dlouhé naleznete zde

 

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení