Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Národní divadlo

Příhody lišky Bystroušky

Leoš Janáček

Režie:
Ondřej Havelka
Scéna:
Martin Černý
Kostýmy:
Kateřina Štefková
Dirigent:
Robert Jindra
Hudební nastudování:
Robert Jindra
Sbormistr:
Martin Buchta
Foto:
Hana Smejkalová
Cena:
250.00 - 990.00 Kč

Víte, že zvířata mají docela lidské touhy? (A naopak...)

 

Janáčkova slavná „filozofická revue“ o zvířatech a lidech, o touze, zklamání ze života i moudrém smíření s věčnou přírodou.

 

Sólisté, Sbor a Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla
Kühnův dětský sbor
 
Do Příhod lišky Bystroušky vtělil téměř sedmdesátiletý Leoš Janáček svou lásku ke stále se obnovující přírodě, jejíž je lidský i zvířecí jedinec pouhou dočasnou, a přesto krásnou a úctyhodnou součástí. Vznikla opera kypící hravostí, vtipem, divokostí, zamilovaností, smutkem, moudrostí - prostě plnokrevným životem. Její originální námět našel Janáček v ilustrovaném novinovém seriálu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který vznikl na základě náhodou objevených karikaturních kreseb Stanislava Lolka. Postavit na operní jeviště vedle lidí také lišku, komára, žábu nebo slepice bylo na svou dobu nevídané a troufalé - ale takový už věčně provokující a experimentující Janáček byl...
 
Dnes platí toto Janáčkovo dílo ve světě za jednu z nejslavnějších českých oper a je uváděno stále znovu a znovu. Chvíli veselý a chvíli smutný příběh o lišce Bystroušce je titulem s velkým diváckým potenciálem. Svým vtipem, myšlenkovou hloubkou i emotivitou oslovuje dospělé publikum stejně jako svou malebností a výpravností mladší diváky. Ondřej Havelka ve své inscenaci na jedné straně hravě a poeticky ztvárňuje groteskní zvířecí svět i svět rázovitých lidiček, na druhé straně však také míří pod povrch pouhé malebnosti a ukazuje, že mezilidské vztahy ani v této Janáčkově opeře zdaleka nejsou tak idylické, jak by se mohlo zdát.

 

 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Kompletní program Státní opery naleznete  zde

 

 

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení