Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Hudební divadlo Karlín

Romeo a Julie (Roméo et Juliette) /opera ze Státní opery/

Charles Gounod

Dramaturgie:
Jitka Slavíková
Režie:
Sláva Daubnerová
Scéna:
Juraj Kuchárek
Kostýmy:
Martin Kotúček
Choreografie:
Stanislava Vlčeková
Světelný design:
Daniel Tesař
Dirigent:
Marco Guidarini
Hudební nastudování:
Marco Guidarini
Sbormistr:
Adolf Melichar
Cena:
490.00 - 1190.00 Kč

Sbor a Orchestr Státní opery

Nastudováno ve francouzském originále

Francouzský skladatel Charles Gounod (1818–1893) v mládí prohlásil, že „úspěšné kariéry dosáhne skladatel pouze komponováním oper“. Ze třinácti oper se mu to podařilo ve dvou případech: ve Faustovi a Romeovi a Julii. Zhudebnění nesmrtelného příběhu o veronských milencích se od své premiéry v pařížském Théâtre Lyrique 27. 4. 1867 stále těší velké oblibě. Libretisté Jules Barbier a Michel Carré nevycházeli přímo ze slavné Shakespearovy tragédie, ale z jejího francouzského přepracování básníkem Gérardem de Nerval; tak se v ději objevují i některé momenty, které ze Shakespeara neznáme, jako například Juliina árie „Ah! Je veux vivre“, kterou Gounod dodatečně složil na prosbu první interpretky Julie, francouzské sopranistky Marie Miolan-Carvalho (1827–1895).

Zásluhou Bedřicha Smetany, který byl velkým Gounodovým ctitelem, se k nám Romeo a Julie dostává už dva roky po pařížské premiéře; české uvedení v pražském Novoměstském divadle pod taktovkou Bedřicha Smetany je vůbec první v celé rakouské monarchii. Národní divadlo dílo uvedlo poprvé 6. 1. 1886 v českém překladu Emanuela Františka Züngela. Pod zatím poslední inscenací v ND (1994-2000) byl podepsán slovenský režisér Jozef Bednárik. Novou inscenaci ve Státní opeře bude režírovat slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová, která zaujala pražské operní publikum již svou inscenací dvou Šostakovičových aktovek Orango a Antiformalistický jarmark.

 

Účinkují: Kateřina Kněžíková / Jana Šrejma Kačírková, Aleš Briscein / Martin Šrejma, Oleg Korotkov / Roman Vocel, Sylva Čmugrová / Jana Sýkorová a další

 

 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Opery a operety v Hudebním divadle Karlín naleznete  zde

 

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení