Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Národní divadlo

Rusalka

Antonín Dvořák

Dramaturgie:
Beno Blachut
Režie:
SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)
Scéna:
Martin Chocholoušek
Kostýmy:
Simona Rybáková
Choreografie:
Jan Kodet
Dirigent:
Tomáš Netopil
Sbormistr:
Lukáš Kozubík
Cena:
450.00 - 1390.00 Kč

Rusalka, perla české opery, pohádka-mýtus o nejniternějších touhách, vášních a stěží překročitelných hranicích mezi člověkem a živly, je součástí světového operního pokladu.

 

Sólisté a Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla
 
Na repertoáru Národního divadla je Rusalka nepřetržitě od zdejší světové premiéry v roce 1901. Libretista Rusalky Jaroslav Kvapil, inspirován řadou prastarých pohádkových motivů a legend, z nichž největší vliv bývá připisován Andersenově Malé mořské víle a Erbenovým baladám z Kytice, vytvořil poutavou báseň mimořádné jazykové a myšlenkové úrovně. Připravil tak pro Dvořáka základ, z něhož mohl mistr melodií a instrumentační barevnosti vykouzlit svoji bezesporu nejlepší operu, v českém prostředí svou oblibou srovnatelnou snad pouze se Smetanovou Prodanou nevěstou. Genialita Kvapilovy a Dvořákovy Rusalky spočívá, jak tomu u klasických děl bývá, mimo jiné v nepřeberných možnostech jejího výkladu. Záleží vždy na inscenátorech, které z tajuplných témat a motivů budou akcentovat a jakou cestou se vydají.
 
Nová inscenace Rusalky v Národním divadle byla tentokrát svěřena režijnímu tandemu SKUTR, který je autorem jedné z nejúspěšnějších inscenací Národního divadla současnosti, a sice divadelní podoby právě zmíněné Erbenovy Kytice. S novou inscenací Rusalky se do Národního divadla zároveň vrací Tomáš Netopil, jeden z nejvyhledávanějších českých dirigentů na domácí i mezinárodní scéně.
 
Inscenace bude uvedena jako součást oslav Roku české hudby 2024.
 
 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Kompletní program Státní opery naleznete  zde

 
 
 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení