Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo Komedie

Sláva a pád krále Otakara

Franz Grillparzer

Překlad:
Radek Malý
Režie:
Michal Hába
Scéna:
Adriana Černá
Kostýmy:
Adriana Černá
Hudba:
Jindřich Čížek
Cena:
308.00 Kč

Drama ničivé ctižádosti, moci, vášně a manipulace. Cesta Čechů z deště pod okap. 

 

Rakouský dramatik Franz Grillparzer napsal na počátku 19. století veršovanou hru o volání národa po silné autoritě pod dojmem událostí Velké francouzské revoluce a Napoleonova tažení Evropou. Politický i společenský tlak na hledání silného vůdce, který by nám ukazoval správný směr, rozhodoval za nás a přebíral osobní zodpovědnost, sílí i v dnešní Evropě. Kdo se potřebuje klanět vůdci, ať ale počítá s tím, že bude chtít vlastnit. A kdo vlastní, ten vládne! To je starý zákon.

Sláva a pád krále Otakara se dotýká jednoho z nejdramatičtějších a nejrozhodnějších bodů českých a rakouských dějin, který pro obě strany  znamenal rozhodující chvíli s trvalými následky. Český král Přemysl Otakar II. dosáhl vrcholu slávy, politikou i silou vybudoval evropské impérium sahající až k pobřeží Jadranu. Absolutistický vládce měl ale své lidské slabé stránky, které ho dovedly k tragickému konci. Z trosek jeho říše vyrostla monarchie založená „moderním politikem“ Rudolfem Habsburským. Ten si jako šikovný demagog uměl pohrát se strachem svých poddaných a využít ho. K čemu jinému než k upevnění vlastní moci?

Městská divadla pražská přivádějí po dvou stech letech v české premiéře Grillparzerovu kontroverzní historickou tragédii v novém překladu Radka Malého a v režii Michala Háby. 

 

Hrají Michal Pechlát, Radka Fiedlorová, Vojtěch Dvořák, Aleš Bílík, Ivan Lupták, Jiří Štrébl a další 

 

 

Kompletní program Divadla Komedie naleznete  zde

Kompletní program Divadla ABC naleznete  zde

Kompletní program Divadla Rokoko naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení