Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo na Vinohradech

Ulity

Magdalena Frydrych Gregorová

Dramaturgie:
Barbora Hančilová
Režie:
Alžběta Burianová
Scéna:
Hynek Petrželka
Kostýmy:
Helena Tavelová
Cena:
220.00 Kč

Pozitivně negativní tragikomedie 

 

Mladé ženy a mladí muži, které srážka skutečného života s všudypřítomnými marketingově útočícími požadavky pozitivního myšlení a asertivního jednání postavila do autu. Odsoudila je k životnímu stylu singlů, zapouzdřenému do ulity sebeprožívání. Ve hře sledujeme jejich touhy a snahy uniknout z tohoto ghetta, jehož zdi jsou vyztuženy příručkovými slogany o nezbytnosti úspěchu, potřebě „užít si“ a povinnosti „myslet pozitivně“.

Věra touží jet k moři a zhluboka se nadechnout, sama se však sráží na kolena nároky, které na sebe klade péčí o invalidní sestru. Věřino přemotivované samaritánství deptá Radku, odsouzenou po nehodě k životu na invalidním vozíku, k dalším a novým protestním výlevům negativity. Zjednaná psychoterapeutka Hedvika selže s učebnicovými postupy pozitivního myšlení. Rozhlasový moderátor František, vysílající v nočních hodinách mezi psem a vlkem, přestane mluvit, ztratí řeč. Jeho bývalá partnerka Hanka, obchodující s parfémy, ztratí pro změnu čich – a necítí už nejen obrazně, ale skutečně. Skupinové terapie postaví před abstinujícího muzikanta Marka a nesmělého Otu tak barvotiskové životní cíle, že je realita roztrhá jedním svým poryvem na cucky.
Život nikdy nebyl jednodušší než dnes!“ Životní strategie odvozené z takového sloganu vedou však hrdiny hry k fiasku. „Můj život se neshoduje s žádnými představami, které jsem o něm měla“. Daní za povinně předstíranou pozitivitu je nebezpečí vyhoření. Intimní problém jedinců v množství, ve kterém se s ním potkáváme, se stává problémem společenským. Fenoménem „vyhořelé společnosti“ se dnes zabývá nejen divadlo, ale už i společenské vědy.
Magdalena Frydrych Gregorová zaujala svými rozhlasovými hrami Panenka z porcelánu, Hřiště a Na věky, divadelně úspěšnými hrami Dorotka a Vltavínky, nyní působí jako jedna ze dvou hlavních autorek televizního seriálu Ulice.

Premiéra květen 2018
Uvádíme na Studiové scéně.

 

Obsazení

Věra, touží jet k moři a zhluboka se nadechnout   Zuzana Vejvodová
Radka, její sestra, na vozíčku   Tereza Terberová
Marek, učitel hry na keyboard   Marek Lambora
Hanka, má stánek s parfémy v Tescu   Jana Kotrbatá
František neboli Frankenstein   Ondřej Kraus
Hedvika, psychoterapeutka   Antonie Talacková
Ota, přišel o jednu nohu, když za jízdy vyskočil z vlaku   Viktor Javořík

 

 

Kompletní program Divadla na Vinohradech  naleznete  zde

 

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení