Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Maiselova synagoga Praha

Umění klarinetu

Cena:
253.00 Kč

Umění klarinetu / Karel Dohnal a smyčcové trio

8. 1. 2020 od 19:00

Koncert Karla Dohnala, jednoho z nevýraznějších českých klarinetistů, se smyčcovým triem složeného ze členů České filharmonie. Během programu zazní skladby Bernharda Henrika Crussela (1775–1838), Ottorina Respighia (1879–1936), Guillaume Connessona (1970) a dalších.


Účinkující:
Karel Dohnal / klarinet
Xenie Dohnalová / housle
Pavel Hořejší / viola
Ivan Vokáč / violoncello

Program:

Bernhard Henrik Crussel (1775–1838)
Kvartet pro klarinet a smyčcové trio c moll
I. Allegro molto agitato
II.Menuetto
III.Pastorale, un poco allegretto
IV. Rondo

Ottorino Respighi (1879–1936)
I.Aria Italiana
II. Aria di Corte pro klarinet a smyčcové trio

Guillaume Connesson (1970)
Disco Toccata pro klarinet a violoncello

Reszö Kókai (1906–1962)
Quartettino pro klarinet a smyčcové trio
I. Sonatina – Allegro assai
II. Scherzino – Allegro assai
III.Canzonetta – Andante moderato
IV. Finaletto – Presto

Bela Kovacs (1937)
Sholem-alekhem, rov Feidman!

Přední český klarinetista Karel Dohnal je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Řím, Bayreuth, Ostende, Sevilla, Londýn). Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a stáže na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu. Během své dosavadní kariéry koncertoval v mnoha zemích Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky. Spolupracoval například s Tokyo String Quartet, Talichovým kvartetem, sopranistkou Editou Gruberovou, s klavíristy Martinem Kasíkem, Ivo Kahánkem a řadou našich i zahraničních orchestrů. Je členem PhilHarmonia Octet, Tria Amadeus a orchestru Státní opery Praha. Natočil několik CD jak sólového, tak komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. Karel Dohnal je rovněž velmi uznávaným a vyhledávaným interpretem soudobé hudby. Premiéroval a inicioval vznik mnoha skladeb sólového i komorního repertoáru řady současných skladatelů. S velkým ohlasem se setkávají jeho výjimečná vystoupení, ve kterých uplatňuje také svůj komediální, herecký a pohybový talent.

Xenie Dohnalová začala hrát na housle v pěti letech. Po ukončení hudebního učiliště absolvovala na Státní konzervatoři Rimského–Korsakova v Petrohradě. V letech 1996-1998 díky stipendiu od Corporation of London a Myra Hess Trust studovala na Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Absolvovala také několik mistrovských kurzů a soutěží. Vystoupila na mnoha koncertech v Evropě i v Japonsku. Vedle sólové hry se věnuje intenzivně i komorní hře. Mimo působení v klavírním triu Concertante je i členkou Brahms tria Prague. V současnosti je členkou České filharmonie.

Pavel Hořejší vystudoval Pražskou konzervatoř, AMU v Praze a postgraduální studium komorní hry na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni. Za studií získal mnoho ocenění. Během studia na AMU v Praze založil se svými kolegy v roce 1994 M. Nostitz kvartet. V letech 2008 až 2014 byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Členem violové skupiny České filharmonie byl v letech 1990 až 1996 a od ledna 2015 do současnosti. Mezi jeho další komorní projekty patří smyčcový kvintet Rudolphin Ensemble Prague a Cinque archi složený z členů České filharmonie.

Ivan Vokáč patří mezi nejvýraznější české violoncellisty mladé generace. Je absolventem Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze. V roce 2008 vystoupil na zahajovacím koncertu ve Dvořákově síni Rudolfina oslav výročí Pražské konzervatoře s Koncertem h moll Antonína Dvořáka. Jeho posledním soutěžním úspěchem je vítězství na Mezinárodní soutěži L. Janáčka v Brně (2013). Pravidelně vystupuje s předními českými orchestry (Česká filharmonie, PKF - Prague Philharmonia, Jihočeská komorní filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice, Karlovarský symfonický orchestr, Moravská filharmonie Olomouc) pod vedením předních českých dirigentů. Také na poli komorní hudby zvítězil v mnoha mezinárodních kláních. Roku 2011 založil Lobkowicz Trio (Lukáš Klánský – klavír, Jan Mráček – housle), v letošním roce tento soubor obdržel prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu. Pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od roku 2017 je zástupcem koncertního mistra České filharmonie. 

 

Kompletní program koncertů v Maiselově synagoze naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení