Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Státní opera

Vzdálený zvuk / Der ferne Klang

Franz Schreker

Dramaturgie:
Jitka Slavíková
Režie:
Timofej Kuljabin
Scéna:
Oleg Golovko
Kostýmy:
Vlada Pomirkovanaja
Světelný design:
Taras Michalevskij
Sbormistr:
Adolf Melichar
Cena:
450.00 - 1290.00 Kč

Mysteriózní příběh o lásce, která padla za oběť tvůrčí posedlosti.

 

Námětem pozdně romantické opery Vzdálený zvuk je takřka freudovské studie o chimérickém tvůrčím ideálu a degradaci ženy v bezcitném a lhostejném světě.
 
Premiéra opery 18. 8. 1912 ve Frankfurtu nad Mohanem katapultovala rakouského skladatele Franze Schrekera na výsluní hudební avangrady. Setrval na něm až do 30 let, kdy byl nacisty zařazen mezi „zvrhlé skladatele“ a jeho hudba zmizela z koncertních pódií a operních scén. 
 
 
Sólisté, Sbor Státní opery
Orchestr Státní opery
Balet Opery Národního divadla
 
 
Na začátku opery Franze Schrekera opustí skladatel Fritz, stravován posedlostí po hudebním motivu, dokonalém „vzdáleném zvuku“, jenž ho má proslavit, svou milou Gretu. Ta chce spáchat sebevraždu, ale mystická příroda ji před smrtí zachrání. Po deseti letech se s Gretou setkáváme jako se slavnou kurtizánou v Benátkách. Je zde i Fritz a po zjištění její profese ji odvrhne podruhé. Po dalších pěti letech je Grete svědkem premiéry první Fritzovy opery a pochopí, že Fritz svůj „vzdálený zvuk“ stále hledá. Oba dávní milenci se opět setkávají a Fritz konečně slyší svůj „zvuk“. Ale pro oba je už pozdě a Fritz umírá v Gretině náručí.
 
Premiéra opery 18. 8. 1912 ve Frankfurtu nad Mohanem katapultovala autora hudby i libreta, rakouského skladatele Franze Schrekera, syna židovského fotografa z Čech a rakouské aristokratické katoličky, na výsluní hudební avantgardy. Setrval na něm až do 30. let, kdy byl nacisty zařazen mezi „zvrhlé skladatele“ a jeho hudba zmizela z koncertních pódií a operních scén. Po předlouhé době se v posledních dvou desetiletích dostává Schrekerově hudbě opět pozornosti – díky partiturám, jejichž struktura připomíná techniku filmového střihu, díky fascinující oscilaci mezi tradiční harmonií a atonálností, díky originálním výrazovým dimenzím. To vše dnes staví Schrekera do stejné řady s Gustavem Mahlerem.
 
O české premiéře Vzdáleného zvuku jednal Franz Schreker se šéfem opery Národního divadla Karlem Kovařovicem, ten ale od podepsání smlouvy nakonec z nejasných důvodů odstoupil. Díla se ujal Schrekerův přítel Alexander Zemlinsky, tehdejší šéf opery Nového německého divadla, a operu s úspěchem uvedl 1. 5. 1920. Do Prahy se mysteriózní příběh o tom, co leží na dosah naší ruky, a přesto mimo nás, vrátí po 102 letech.

 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Kompletní program Státní opery naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení