Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo na Vinohradech

Provaz o jednom konci

Z díla Johanna Nestroye sestavili Karel Kraus a Zdeněk Mahler

Dramaturgie:
Jan Vedral, Vladimír Čepek
Režie:
Radovan Lipus
Scéna:
David Bazika
Kostýmy:
Eva Kotková
Hudba:
Jiří Krhut
Choreografie:
Jana Hanušová
Cena:
350.00 - 580.00 Kč
Komedie se zpěvy
 
„Svět je plný truchlivých protikladů, jimž se lze leda zasmát, a plný veselých věcí, nad nimiž by člověk s chutí zaplakal.“
 
Fenomenální zjev vídeňského divadla 19. století Johann Nestroy v bravurní komediální kompilaci základních postav, situací a dějů, kterou sestavili s obdivuhodnou představivostí, s neutuchajícím smyslem pro všechny polohy Mistrova humoru a jejich hlubokou znalostí dva vynikající čeští literáti a divadelníci. Jeden z největších dramaturgických výkonů českého divadla druhé poloviny 20. století přesídluje Nestroye z Vídně do Prahy a z měšťácké minulosti do měšťanské současnosti.
 
Johann Nepomuk Nestroy (1801–1862) – herec, který vytvořil za život téměř devět set (!) rolí (hrál také v Brně a Bratislavě), komediant a filosof jeviště, autor osmi desítek (!) her a sto třiceti kupletů, tvůrce novodobého rakouského komediálního divadla. Slavný rakouský žurnalista K. Kraus o něm prohlásil: „Nestroy patří k oněm vzácným autorům, o nichž spousta lidí, kteří je znají, nemá ani potuchy.“ Díky Provazu o jednom konci skutečně poznáme Nestroye ještě o něco lépe, než jsme ho poznali díky slavným vinohradským inscenacím Dům čtyř letor (1994) a Talisman (2002).
 
Kdo by nechtěl potkat velkou Lásku, ale ani na chvíli nepochyboval, zda Láska rovná se Manželství? Kdo by nechtěl díky zásahu Štěstěny náhle zbohatnout a kdo nenaletěl podvodníkům s nadějí? Kdo by nechtěl mít víc, než má, a komu dochází, že hmotné bohatství neznamená štěstí? Kdo neuvěřil v lidské dobro a nezklamal se lidskou nenasytností? Kdo by nechtěl poroučet svému Osudu, a zároveň nezjistil, že Osud si s ním dělá, co chce? To vše, co sami ze své života důvěrně známe, je látkou této komedie, do níž se zamotají důvěřivci, falešní kamarádi, skeptici, důvěřiví sluhové a krásné a nebezpečné ženy. Fraška plná nečekaných obratů může vypuknout! Skončí to šťastným manželským životem zbohatnuvšího chudáka, nebo jako v pohádce o zlaté rybce?
 
Komedie pro všechny generace diváků, plná situačního a slovního humoru, s písněmi Jiřího Krhuta.
 
 
Obsazení
Lips, nový zámecký pán   Jan Šťastný
Sluha, jeho starý sluha   Igor Bareš
Šebastián Faden, provaznický mistr   Marek Adamczyk
Fabián Strick, jeho tovaryš   Aleš Petráš
Madame Glanzová, vdova   Simona Postlerová
Tereza, její komorná   Andrea Elsnerová
Pumpf, kalounkář   Jan Krafka
Šnitlíková, zelinářka   Vendulka Křížová
Babetka, její dcera   Karolína Knězů
Hanička, Pumpfova dcera   Veronika Divišová
Sluhové   Mimický sbor Divadla na Vinohradech

 

Kompletní program Divadla na Vinohradech  naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení