Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté heslo



Seznam divadel

Národní divadlo

Švanda dudák

Jaromír Weinberger

Dramaturgie:
Ondřej Hučín
Režie:
Vladimír Morávek
Scéna:
Martin Chocholoušek
Kostýmy:
Sylva Zimula Hanáková
Choreografie:
Lucie Mertová
Světelný design:
Vladimír Morávek
Sbormistr:
Pavel Vaněk
Cena:
390.00 - 1090.00 Kč
Když se dají dohromady dudák a loupežník z českých krajů...
Fantastická i docela skutečná lidová opera Jaromíra Weinbergera sbírá ovace na mnoha evropských scénách a v překladu a úpravě Maxe Broda se Švanda dudák dostal roku 1931 dokonce až na jeviště Metropolitní opery v New Yorku.
 
Sólisté, Sbor Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Žáci Baletní školy Olgy Kindlové
 
„Čechové, Němcové, světe – přistupte! Dávat se totiž bude pohádka o dvou dějstvích a pěti obrazech na slova Miloše Kareše a v úpravě Maxe Broda. A o čem bude? O lípách v květu. O Královnách Temnoty, které nevyklenou, co zatoužily vyklenout. O loupežnících, kteří nadělají spoustu dobra. O Čertu, který prohraje v mariáši. Dorotka je totiž zde. A Švanda umí neuvěřitelné věci – s tím svým inštrumentem. Ať žije český dudák! Ať žije Dorotka! Koně, zbrojnoši, muži s kosou, polívka na oběd, orloj ukradený ďáblu, kočáry, bryčky, zvony všech ladění, hromy, blesky, hrozivé zjevy, netopýři a pekelný mariáš. Na konec pak všichni křičí: Sláva!“ Takto už nyní zve režisér Vladimír Morávek publikum všech generací a zvláště pak děti a jejich rodiče k návštěvě nevšedního představení opery Švanda dudák od českého (a později také amerického) skladatele Jaromíra Weinbergera. Ten patří – vedle pánů Smetany, Dvořáka, Janáčka a Martinů – k těm několika šťastným našincům, jejichž operní dílo slavilo úspěch nejen doma, ale i ve světě. V polovině 20. let minulého století, tedy v době první československé republiky, napsal spolu s humoristou Milošem Karešem volné pokračování proslulé Tylovy národní báchorky Strakonický dudák. Švanda se oženil se svou Dorotkou, ale doma moc nemá stání. A tak když mu loupežník Babinský vymaluje, co je ve světě čeká...
 
Následuje opravdu bláznivá historie, něco na způsob operního komiksu, který nás provede veselými i dosti horkými chvilkami dudáka Švandy a jeho loupežnického kumpána. I když se zdá, že je s našimi hrdiny už docela amen, vždycky nakonec zvítězí klenoty naší národní povahy – vychytralost a láska k hudbě.
 
Fantastická i docela skutečná lidová opera Jaromíra Weinbergera sbírá ovace na mnoha evropských scénách a v překladu a úpravě Maxe Broda (mimo jiné přítele a spolupracovníka Franze Kafky a Leoše Janáčka) se Švanda dudák dostal roku 1931 dokonce až na jeviště Metropolitní opery v New Yorku.
 
Inscenaci uvádíme v rámci cyklu Musica non grata. Projekt Musica non grata oživuje umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových. Mezinárodní hudební a kulturní projekt České republiky a Německa, iniciovaný a organizovaný Národním divadlem a finančně podporovaný Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo. Více na webu ND a stránce projektu.  
 
UPOZORNĚNÍ: V představení jsou použity ohňové efekty a zazní výstřely.
Vhodné pro publikum od 10 let.

 

Kompletní program Národního divadla naleznete  zde

Kompletní program Stavovského divadla naleznete  zde

Kompletní program Nové scény naleznete  zde

Kompletní program Státní opery naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení