Přihlášení do systému
 
 

Nemáte účet ? Registrujte se

Zapomenuté hesloSeznam divadel

Divadlo na Vinohradech

Ucho

Jan Procházka

Dramaturgie:
Jan Vedral
Režie:
Šimon Dominik
Scéna:
Karel Čapek
Kostýmy:
Petra Krčmářová
Hudba:
Jiří Hájek
Cena:
200.00 Kč

Pro divadlo zpracovala Lenka Procházková

Příběh jevištní verze scénáře filmu Ucho, kterou zpracovala spisovatelova dcera spisovatelka Lenka Procházková, vychází z děje filmu samotného. Odehrává se v 60. letech minulého století ve vile, kterou režim zabavil původním majitelům, aby do jejího luxusu ubytoval své kádrové opory. Po prezidentské recepci, kde zazní nejasné náznaky chystaných mocenských změn, prožije manželský pár dvou ambiciozních parvenue povýšených stranou mezi elitu státu, strašlivou noc pravdy. Čím více relativní moci, tím více strachu. Čím více jde o to pravdu utajit před všudypřítomným estébáckým odposlouchávajícím „uchem“, tím více se vyjevuje pravda o manželském vztahu a charakterech náměstka ministra a jeho funkcionářské paničky a jejich lidské a odborné kompetenci, o legitimitě jejich svazku, legitimitě jejich společenského postavení i legitimitě celého profízlovaného režimu.
Film má také svůj příběh: byl natočen v roce 1968 a po dokončení okamžitě trezorován, uvedení se dočkal až v roce 1990. Smutný je příběh jednoho z nejbrilantnějších českých scenáristů a spisovatelů Jana Procházky, který se doslova stal obětí normalizace.
Samy dramatické kvality díla by byly dostatečným důvodem pro jeho znovuuvedení. Žel, zdá se, že víra části společnosti v pominulost doby, kdy lidské intimní osudy řídily záznamy „ucha“ a kdy manipulátoři odposlechů se snažili strachem ovládat osudy celé společnosti, byla naivní. Hra tak dnes varuje před ohrožením, které představuje restaurace v ní zobrazených společenských poměrů.

Uvádíme na Studiové scéně

Ve hře předepisuje autor na scéně kouření a inscenace jeho umělecký záměr respektuje. V inscenaci zazní expresivní výrazy.

Představení hrajeme bez přestávky.

Délka představení: 90 minut

 

Obsazení

Ludvík, náměstek ministra   Daniel Bambas
Anna, jeho žena   Antonie Talacková
Muž, bezejmenný mladý fízl   Jiří Maryško

Kompletní program Divadla na Vinohradech  naleznete  zde

 

Divadelní novinky a recenze


Podobná představení